Riešenia klimatickej zmeny
Nachádzate sa tu: Úvod > Riešenia klimatickej zmeny
Vedci, ale aj politici, už niekoľko rokov tvrdia, že jediným riešením v boji proti klimatickej zmene je adaptovať sa. To však nie je jediným riešením. Existujú opatrenia, ktoré sú otestované v praxi, 100% funkčné, trvalo udržateľné a finančne nenáročné. Vo všeobecnosti však platí, že:
Do tej miery, ako sa nám podarí zastaviť odvodňovanie pevnín, na toľko sa podarí zabrániť katastrofám a zmierniť klimatickú zmenu.
POĽNOHOSPODÁRSKA PÔDA
Na poľnohospodárskej pôde je nutné začať vykonávať hlbokú orbu, tak ako to bolo bežné v minulosti. Dnes, vidiac úsporu peňazí orú poľnohospodári plytko, čo tvorí priaznivé podmienky pre vznik zhutnených plôch. Za kolesá traktorov musíme pridať zariadenie, ktoré bude kypriť pôdu po vstupe traktora na pole pri sejbe či postrekoch.
(Nielen) slovenské nížiny sú popretkávané odvodňovacími kanálmi, ktoré sa začali stavať v osemdesiatych rokov minulého storočia. Ich úlohou malo byť odvodňovanie, a teda skvalitňovanie pôdy. Robia však presný opak. Ich steny sú vlastne umelo vytvorené svahy, ktoré odvodňujú a vysušujú celé polia. Pole tak oveľa rýchlejšie prehreje slnečná energia a teplota atmosféry sa začína zvyšovať. Preto je potrebné v odvodňovacích kanáloch vybudovať malé nepriepustné hrádzky s otvorom, ktorým môžeme regulovať výšku vodnej hladiny v kanáli.
NAVRHOVANÁ ÚPRAVA ZHUTNENÝCH POVRCHOV
Zhutnené povrchy sa nachádzajú nie len na poliach ale aj v lesoch. Konkrétne ide o nepoužívané približovacie lesné cesty a stopy po mechanizmoch. Nájsť ich môžeme prakticky kdekoľvek v lese. Takéto plochy je potrebné narušiť rýpadlom z najvyššieho miesta po najnižšie, priečne proti svahu a prúdu vody tak, aby dažďová voda ostala tam, kde spadla a mohla vsiaknuť do narušenej pôdy. Nad už rekultivovanou cestou musíme umelo vytvorené svahy narušiť do hĺbky približne 1,5 metra, aby voda vytekajúca z pórov vsiakla priamo do narušenej zeme.
OPATRENIA PRE UMELO VYTVORENÉ SVAHY
Umelo vytvárané svahy sú obrovskou hrozbou. Vedcami, ale aj politikmi, je podceňovaná. Namiesto rekultivácie vzniká každý deň množstvo umelo vytvorených svahov. V prvom rade musíme zastaviť ich výstavbu a na už existujúce svahy musíme aplikovať nasledujúce opatrenie: nad umelými svahmi je nevyhnutné prekopať zeminu v šírke približne 1 meter, do hĺbky 2 až 4 metrov vo vzdialenosti 5 až 20 metrov nad umelo vytvoreným svahom. Na spodnú časť vykopanej jamy je však potrebné vložiť nepriepustnú fóliu, aby sa voda z prekopanej zeminy v jame nedostala do pórov pod jamou. Voda vsiakne do rozkopanej pôdy a postupne do pórov v nižších vrstvách zeme.