Aký bol rok 2016 a aký bude 2017?

03.01.2017

Rok 2016 bude podľa OSN najteplejším rokom v histórii meraní. Svetová meteorologická organizácia (WMO) ešte v novembri tohto roka vyhlásila, že podľa predbežných údajov bude globálna teplota 1,2°C nad úrovňou pred priemyselnou revolúciou.

Trend stúpajúcej globálnej teploty je stále výraznejší a očakáva sa, že ani rok 2017 nebude výnimkou. Globálne otepľovanie a klimatická zmena je tak pre súčasný svet problémom číslo jedna. Svedčí o tom aj Parížska konferencia z minulého roka, na ktorej sa svetové krajiny zaviazali udržať globálnu teplotu pod úrovňou 1,5°C v porovnaní s predpriemyselnou dobou. Text dohody hovorí o výraznom obmedzení emisií, najmä skleníkových plynov. 

Aj v roku 2016 sa Štefan Vaľo pokúšal presvedčiť nielen politikov, ale aj samotných vedcov, že nielen skleníkové plyny sú príčinou globálneho otepľovania. Zhutňovanie pórov v pôde a prerušovanie pórov v umelo vytvorených svahoch je pre vedecké kruhy stále tabu. A to aj napriek dôkazom, že majú výrazný vplyv na otepľovanie ovzdušia. "Odvodňovanie a vysušovanie pevnín nemôže byť prehliadané. Musíme začať konať lokálne a postupne sa prepracovať na globálnu úroveň" konštatuje Štefan Vaľo, ktorý ďalej tvrdí, že globálne otepľovanie sa nám podarí zastaviť, alebo aspoň zmierniť, keď sa nám podarí dostať do pôdy vodu. 

Viac o navrhovaných riešeniach sa dočítate tu.

Rok 2017 bude podľa odhadov rovnako horúci nielen v prírode, ale aj na politickej scéne. Pre mnohých bude nasledujúci rok zlomový z pohľadu aplikácie správnych a funkčných riešení.

© 2009-2017 Klimatická chyba | Štefan Vaľo  |  Všetky práva vyhradené
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky